او بدون ترديد يكي از تأثيرگذارترين چهره‌هاي تاريخ موسيقي عامه‌پسند است. بووي بر دو نسل پس از خود تأثير فراواني گذاشت.

 

از موسيقي راك گرفته تا موسيقي كانتري، از موسيقي ديسكو تا موسيقي متال همگي تحت تأثير سبك و حتي شخصيت ديويد بووي بوده‌اند. او از جمه خوانندگان و آهنگسازاني است كه به اصطلاح ستاره‌ي راك تجسم و عينيت بخشيد.

 

او در خانواده‌اي فقير در شهر لندن به دنيا آمد. نام اصلي‌اش ديويد جونز بود. مادرش بليط‌فروش سينما بود و پدرش هم كسب و كار درستي نداشت. برادرش به خاطر مشكلات رواني در آسايشگاهي در حومه‌ي لندن نگهداري مي‌شد. ديويد در نوجواني در نزاعي خياباني چشم چپش آسيب ديد. به تدريج ديويد نوجوان و پرخاشجو به موسيقي علاقه‌مند شد. 

 

بت‌هاي ذهني آن دوره‌ي او چاك بري، الويس پريسلي و فتس دومينو بودند. ديويد به ساز گيتار و ساكسيفون علاقه‌ي فراواني داشت. به همين دليل در مدت كوتاهي نواختن اين دو ساز را آموخت. ديويد از مدرسه اخراج شد و به همين دليل فرصت يافت تا درباره‌ي موسيقي تحقيقات بيشتري كند. پس از چند سال موفق شد چند آهنگ بسازد كه البته هيچكدامشان ضبط نشدند. اما همه‌ي اين تلاش‌ها باعث شد تا ديويد به عنوان نوازنده‌ي نيمه‌وقت در يك باشگاه شبانه مشغول به كار شود.

 

 

 

ديويد توانست گروهي داير كند و نام آن را ديويد جونز و كينگ بيز بگذارد. گروه چند ترانه روانه‌ي بازار كردند اما هيچ‌كدام از آنها موفقيت تجاري - انتقادي برايشان به همراه نياورد. پس از شكست نخستين تلاشها، ديويد نام جونز را به بووي تغيير داد و از گروه جدا شد. ديويد بووي نخستين آلبوم انفرادي‌اش را در سال 1967 با عنوان The World Of David Bowie روانه‌ي بازار كرد. متأسفانه اين آلبوم موفقيت چنداني براي ديويد به همراه نياورد. او چند صباحي از دنياي موسيقي كناره جست و به بوديسم و تعاليم شرقي پرداخت. در همين سال‌ها ديويد با آنجلا بارنت آشنا شد و با او در سال 1970 ازدواج كرد. آنجلا شوق موسيقي را در ديويد مجدداًً برانگيخت و ديويد در سال 1970 و با حمايت‌هاي همسرش آلبوم Man Of Words / Man Of Music را روانه‌ي بازار كرد. اين آلبوم با موفقيت روبرو شد و ترانه‌ي Space Oddity آن جزو پرفروش‌ترين ترانه‌هاي آن سال شد. حتي شبكه‌ي راديويي BBC چند بار اين ترانه را پخش كرد.

 

موفقيت اين آلبوم باعث شد تا چند ماه بعد بووي آلبومي در سبك راك و با عنوان The Man Who Sold The World را روانه‌ي بازار كند. طرح روي چلد اين آلبوم كه تصويري غريب و نامتعرف از بووي را بر روي خود داشت، از دلايل موفقيت اين آلبوم بود. بسياري از منتقدان موسيقي اين آلبوم را سرمنشأ موسيقي هوي‌متال مي‌دانند. دنياي نامتعارف بووي مخاطبان خاص خودش را يافت و موسيقي تازه و بديع او تحولي در سبك راك به شمار مي‌رفت. سال بعد بووي آلبوم Hunky Dory را روانه‌ي بازار كرد كه موفقيت فراواني برايش به همراه آورد. در همين سال بووي به‌آمريكا رفت تا بر شهرتش بيفزايد. اما سال 1972 اوج موفقيت بووي بود. او با آلبوم The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spider From Mars به افسانه و اسطوره‌اي در موسيقي غربي تبديل شد. اين آلبوم كه حاوي مضامين مذهبي و اساطيري نامتعارفي بود، مثل بمب در سرتاسر جهان صدا كرد و نام بووي را به عنوان ابرستاره‌ي موسيقي راك برسر زبانها انداخت.

 

 

 

سالهاي بعدي سالهاي پركاري براي بووي بودند. او سه آلبوم Pinups، Alladin Sane و David Live را در سال 1973 تا 1974 روانه‌ي بازار كرد. در سال 1975 ديويد بووي با ترانه‌ي Fame به صدر جدول موسيقي آمريكا رفت. او اين ترانه را به همراه جان لنون نوشته بود. در همان سال او در فيلم «مردي كه به زمين افتاد» ساخته‌ي نيكلاس روگ ظاهر شد. در چند سال بعدي نيز بووي خواننده‌اي فوق‌العاده پركار بود و سه آلبوم ديگر روانه‌ي بازار كرد. در سال 1980 ديويد از همسرش جدا شد و در اوايل اين دهه او ترانه‌ي Under Pressure را با گروه Queen خواند.

 

در دهه‌ي 1980 و با تحول شگرفي كه در ذائقه‌ي شنوندگان موسيقي به وجود آمده بود، پيش‌بيني مي‌شد كه دوران طلايي ديويد بووي به پايان برسد. اما ديويد اعجوبه‌ي موسيقي راك بود. در سال 1983 او آلبوم بسيار موفق Let’s Dance را روانه‌ي بازار كرد كه نسل جديد شنوندگان موسيقي از آن استقبال فراواني كردند. در همين سال بووي در نمايش «مرد فيل نما» در برادوي ظاهر شد، ضمن اين‌كه در همان سال در فيلم «عطش» در برابر كاترين دونو و سوزان ساراندون قرار گرفت. چند ماه بعد بووي در فيلم «كريسمس مبارك آقاي لارنس» نيز ظاهر شد. در سال 1985 بووي ترانه‌ي Dancing in the Street را به همراه ميك جاگر اجرا كرد كه جزو ده آهنگ پر فروش آن سال شد.

 

 

 

در دهه‌ي 1990، بووي فعاليت‌هاي موسيقايي‌اش را كمتر و دز عين حال جدي‌تر كرد. دز سال 1993 بووي Black tie white noise را روانه بازار كردف كه به لحاظ موسيقايي آلبومي شنيدني و غني بود. 

 

جند سال بعد به كمك فيليپ گلاس اهنگساز بزرگ معاصر، آلبومي را روانه بازار كرد.

 

در سا ل 1997 ف بووي پنجاهمين سال تولدش را با حضور جمع كثيري از ستارگان موسيقي و سينماف در مديسون اسكوير گاردن برگزار كرد.