استیون تایلر در ۲۶ مارچ ۱۹۴۸ در شهر یانکرز واقع در نزدیکی نیویورک به دنیا آمد. نام اصلی او استیون ویکتور تالاریکو،نام پدرش ویکتور تالاریکو ونام مادرش سوزان بلانچا است.

استیون خواننده و نویسنده بسیاری ازاشعار گروه ارواسمیت‌‌‌‌ هست که در اوائل سال ۱۹۷۰ در نیوهمپشایر شکل گرفت. در زمان کودکی و نوجوانی به خاطر لبهای درشت و سر کوچکش مورد تمسخر دوستانش قرار می‌گرفت.قبل از دوران تینیجری شروع به نواختن درام کرد و قبل از تشکیل گروه اصلی در پنج گروه مختلف درام می‌زد.خنده های او که بیشتر شبیه نمایش دندان‌هایش است و همچنین روسری‌هایی که از میکروفون می‌آویخت از جمله مشخصات وی بود. او اکثر اوقات نیز یک شیشه جک دنیلز بر روی سن همراه خود داشت که خوب در سالهای اخیر دیگه این کارشو ترک کرده.

در سال ۱۹۷۶ استیو عاشق بورلی بیوئل Beverle Lorence Buell شد و ثمره آن تولد دخترشان به نام لیو بود که بعدا هنرپیشه هالیوود شد و در فیلمهای مانند آرماگدون و ارباب حلقه‌ها اجرای نقش کرد. مادرش یعنی بورلی، مدل و خواننده بود و با بسیاری از Rock Star های زمان خودش برنامه عشق و عاشقی داشت و قبل از استو با تاد رانجرن Todd Rundgren زندگی می‌کرد.

بورلی به خاطر اعتیاد بسیار زیاد استیو در آن زمان طوری رفتار کرده بود که لیو دخترش باور کند که پدرش تاد است نه استیو. Todd Rundgren یک موزیسین آمریکایی بود و در ژانویه ۱۹۴۸ در شهری نزدیکی فیلادلفیا متولد شد. و در اوئل دهه ۱۹۶۰ عضو گروه NAZZ بود. او بعدا به خاطر اعتیادش از گروه رانده شد. او یکی از پایه‌گذاران Progressive Rock است.

و اما بورلی علاقه شدیدی به Date کردن با راک استارها داشت. از جمله کسانی که در زندگی او حضور داشتند می‌توان از میک جگر و دیوید بووی نام برد. او بعد از استیو به سوی رود استوارت حرکت کرد و سرانجام در اواخر سال ۱۹۷۸ با الویس کاستلو عروسی کرد.

در سال ۱۹۷۸ استیو با Cyrinda Foxe که یکی از مدلهای Warhol بود عروسی کرد.سیریندا قبل از عروسی با استیو، دوست دختر دیوید جوانسون خواننده گروه  New York Dolls بود. وحاصل این ازدواج Mia Tyler بود. میا نیز بعدا به عنوان مدل مشغول به کار شد. در سال ۱۹۹۷ او کتاب Dream on را که شامل خاطرات او با استیو می‌شد را به چاپ رساند. ودر سال ۱۹۹۹ اعلام کرد که می‌خواهد نسخه دیگری از کتاب را که شامل عکسهای برهنه استیو است به چاپ برساند. استیو از او شکایت کرد و موفق شد. سیریندا بعد از مدتی اعلام کرد که در یک وب سایت عکسها را آن لاین می‌فروشد. چیزی طول نکشید که دچار یک حمله فیزیکی شد و هیچ وقت موفق به انجام این کار نشد. بعد از این حمله مشخص شد که سیندریا دچار تومور مغزی شده است. در این زمان استیو و سیندریا با یکدیگر اشتی کردند و استیو تا زمان مرگ سیندریا او را به طور کامل هم از نظر احساسی و هم از نظر مالی مورد حمایت قرار داد. سیندریا در سال ۲۰۰۲ در گذشت.

استیو در سال ۱۹۸۷ از سیندریا جدا شد و در سال ۱۹۸۸ با ترسا بریک ازدواج کرد و حاصل ازدواج آنها دختری به نام چلسی و پسری به نام تاژ بود. استیو و ترسادر فوریه سال ۲۰۰۵ اعلام کردند که به خاطر مشکلات شخصی از یکدیگر جدا شدند.

استیو و گیتارست گروه جو پری به عنوان دوقلوهای مسموم مشهور بودند و این مساله به خاطر مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بیش از حد آنها بود.

آنها اعتیادشان را مدتهاست که ترک کردند. پری و تایلر یکدیگر را در بستنی فروشی که استیو در آنجا کار میکرد همدیگر را ملاقات کردند. با دعوت تام همیلتون به عنوان بیسیست و برد وایتفورد به عنوان گیتاریست دوم و جوی کارمر به عنوان درامر گروه شکل گرفت. با مدیریت فرنک کانلی گروه آلبوم اول را که شامل کارهایی مثل:

Get Your Wings, Toys In The Attic بود و با عنوان خود گروه بود را منتشر کرد. دو آهنگ نام برده شده باعث شهرت جهانی گروه شد.

استیو همچنین تعدادی فیلم و بسیاری برنامه های تلویزیونی را تهیه کرده است.

استیو و پری دوستان بسیار نزدیکی هستند.

 در سالهای قبل تر زندگی شخصی آنها غیر قابل کنترل بود تا جایی که گروه را به مرز نابودی کشاند ولی خوشبختانه این اتفاق رخ نداد. جو پری یک آلبوم شخصی به نام JoePerry Progect دارد که در سال ۲۰۰۵ به بازار آمد.