DIMMU BORGIR يک گروه MELODIC BLACK METAL است که در سال 1993 توسط SHAGRATH ، SILENOEZ ، TJODALV در نروژ تاسيس شد که بعد از مدت کمي BRYNJARD به عنوان بيسيست و AARSTAD براي نواختن کي برد به گروه اضافه شدند .

 

کلمه DIMMU BORGIR از نام يک ناحيه غير طبيعي آتشفشاني در شرق در ياچه MYVTAN در ايسلند گرفته شده . DIMMU به معناي تاريک و BORGIR به معناي قلعه و دژ است .    

 

ديمو برگر گروهي بود که در اوج کار گروههايي مثل CRADLE OF FILTH ، EMPERROR و ...به موفقيت رسيد و تبديل به يکي از معروف ترين گروههاي بلک متال شد .

 

ملودي هاي زيبا ، گيتار سريع ، درام پرخاشگر با همراهي آوازي زخمي و ترسناک موسيقي بود که ديمو بيان مي کرد که همگي از گروههاي بلک متال و هوي متال دهه هشتاد الهام مي گرفتند .

 

ديمو برگر کارش را با هفت آهنگ در دمويي به نام INN I EVIGHETENS MORK در سال 1994 شروع کرد .

 

اولين آلبوم طولاني ديمو FOR ALL TID نام داشت که در 1995 روانه بازار شد که آلبومي آرام با فضايي بسيار تاريک بود .

 

ترکيب گروه در اين آلبوم به اين صورت بود :

 

SHAGRATH درام و آواز ، SILENOEZ گيتار وآواز، TJODALV گيتار ، TRISTAN بيس و AARSTAD سينتي سايزر و کي برد .

 

در سال 1996 ديمو برگر آلبوم STORMBLAST را ضبط کرد که به اعتقاد بسياري از کارشناسان و علاقمندان يکي از بهترين آلبومهاي تاريخ بلک متال است .

 

آنها در مدتي کم قدمي بسيار بزرگ برداشتند و ديمو در اين البوم تلفيقي از سرعت و ملودي را به زيبايي نشان داد . 

 

ترکيب گروه در اين آلبوم نيز به اين صورت بود :

 

SHAGRATH گيتار وآواز ،  SILENOEZ ريتم گيتار و آواز ، TJODALV درامز ، TRISTAN  بيس ، AARSTAD پيانو.

 

اشعار اين آلبوم ابتدا به زبان نروژي نوشته شده بود که قبل از ضبط آن را به انگليسي تغيير دادند که دليل آن هم اين بود که ديمو مي خواست از يک زبان مردمي استفاده کند تا پيامش را به همه شنوندگانش برساند .

 

بعد از اين آلبوم TRISTAN وAARSTAD از گروه جدا شد و NAGASH که يک کي بردر آماتور بود وارد گروه شد .

 

DEVILS PATH آلبوم بعدي گروه بود که در سال 1996 توسط شرکت مک دونالد پخش شد .

 

اين آلبوم از چهار آهنگ تشکيل شده بود که خود آهنگ DEVILS PATH جزو زيباترين آثار گروه تا به حال است .

 

ترکيب گروه در اين آلبوم به اين صورت بود :

 

SHAGRATH گيتار ، کي برد و آواز SILENOEZ گيتار ، TJODALV درامز ، NAGASH بيس 

 

در سال 1997 ديمو آلبوم بعدي را تحت عنوان ENTHRONE DARKNESS TRIUMPHANT وارد ابزار کرد که به جرئت مي توان گفت که زيبا ترين اثر گروه تا به حال است و بيش از 150000 نسخه از اين آلبوم فقط در نروژ به فروش رفت و بسياري از هواداران اين آلبوم را فراتر از بلک متال مي دانند .

 

ENTHRONE DARKNESS TRIUMPHANT توسط شرکت NUKLEAR BLAST ضبط شد و ترکيب گروه در اين آلبوم بدين صورت بود :

 

SHAGRATH گيتار و آواز ، SILEONEZ گيتار ، TJODALV درامز ، NAGASH بيس و AARSTAD کي برد .

 

بعد از اين آلبوم ASTENNU براي زدن گيتار به جاي SHAGRATH وارد گروه شد و SHAGRATH تمام قدرت خود متمرکز در خواندن کرد .

 

ASTENNU اهل استراليا بود و در آن زمان به نام LORD KAOS فعاليت مي کرد و آلبوم مي داد . 

 

بعد از تور اين آلبوم AARSTAD نيز موقتا از گروه جدا شد و به جاي او KIMBERLY GOSS کي بردر خانم گروه معروف THERION وارد گروه شد و AGGRESSOR نيز در پي جدايي موقت TJODALV به گروه پيوست .

 

GOSS هم در مدتي کم و در اجراي کنسرتها همراه ديمو بود و به زودي جدا شد وبه جاي او MUSTIS که کي بردري جوان و از دوستا ن SHAGRATH بود وارد گروه شد . او که قبلا سابقه همکاري با هيچ گروهي را نداشت در مدتي کم خودش را بسيار خوب در گروه جا انداخت به طوري که در آلبومهاي بعدي بيش از نيمي از بار آهنگ را بر دوش مي کشيد و آهنگهاي ديمو بر اساس کي برد او تنظيم مي شد .

 

در سال 1998 ديمو آلبوم GODLESS SAVAGE GARDEN را پخش کرد که از دو آهنگ جديد ، دو اجراي مجدد و سه آهنگ کاور شده از ديگر گروهها بود.

 

بلافاصله بعد از اين آلبوم ديمو آلبوم بعدي را وارد بازار کرد اين البوم SPRITUAL BLACK DIMENSI نام داشت که در همان سال کانديداي جايزه گرمي نروژ شد و شوهاي مربوط به اين آلبوم بارها از تلوزيون نروژ پخش شد ولي متاسفانه جايزه گرمي در آن سال به گروه KOVENANT و آلبوم NEXUS POLARIS رسيد .

 

اين البوم در استوديو ABYSS که صاحب آن PETER TAGTREN ( خواننده وگيتاريست گروههاي HYPOCRISSY ، ABYSS و PAIN ) ضبط شد و پخش آن نيز به شرکت NUKLEAR BLAST واگذار شد .

 

فروش اين آلبوم رکورد سابق اين شرکت را که در اختيار DARK THRONE بود شکست .

 

NAGASH بعد از اين البوم گروه را ترک کرد و موقتا VORTEX خواننده گروه BORKNAGAR به گروه براي زدن بيس پيوست .

 

بعد از اين البوم گروه يک آلبوم مشترک با گروه OLD MANS CHILD داد تحت عنوان SONS OF SATAN GATHER FOR ATTACK و در همين زمان ASTENNU که با NAGASH گروه زده بود اولين آلبوم خود را با خوانندگي NAGASH وارد کردند.

 

در اواسط سال 1999 و در تور نيو جرسي باز هم ديمو برگر دچار گسست ديگري شد . اين بار TJODALV درامر گروه تصميم به ترک کردن گروه گرفت و جانشين او کسي نبود جز NICK BARKER درامر معروف گروه CRADLE OF FILTH که با گروههاي BORKNAGAR و OLD MANS CHILD هم همکاري مي کرد و به تازگي تور گروه BORKNAGAR را در امريکاي شمالي به پايان رسانده بود .

 

ديمو برگر در مارچ سال 2000 مشغول به تمرين براي آلبوم جديد شد و دوباره به استوديوي ABYSS رفت.

 

در اين آلبوم ديمو دچار مشکلات زيادي شد . مشکلات مالي گروه در يک طرف و در طرفي ديگر NICK ساکن انگلستان بود و نمي توانست به طور دايم در نروژ سکونت کند و از طرفي ديگر گروه با استوديو ABYSS به توافق نرسيد و همه اينها دست به دست هم داد تا ضبط آلبوم جديد ديمو چند ماه عقب بيافتد .

 

اين بار گروه به همراه GALDER  گيتاريست و خواننده طلايي OLD MANS CHILD به استوديو FREDMAN در سوئد رفت . اين شرکت در آن زمان آلبومهاي گروههاي معروفي مثل INFLAMES و DARK TRANQUALITY را ضبط مي کرد .

 

آلبوم بعدي به عنوان PURITANICAL EUPHORIC MISANTROPIA وارد بازار شد که به طرز شگفت انگيزي زيبا بود .

 

استفاده به موقع از کي برد ، گيتار سريع درام ، ديوانه وار NICK  ، استفاده از پشت صدا ، همکاري ارکست سمفوني گوتنبرگ همه باعث شدند اين آلبوم به عنوان آلبومي تاريخي در زندگي هنري ديمو برگر ثبت شود .

 

آخرين اثر DIMMU BORGIR هم که به تازگي وارد بازار شده DEATH CULT ARMAGEDDON نام دارد .

 

معرفي اعضاي گروه DIMMU BORGIR از ابتدا تا الان :

 

Shagrath : با نام واقعي stain thorensen از سال 1993 تابحال خواننده گروه است و در گروه گيتار ، درام ، بيس هم زده . او سابقه همکاري با گروههاي fimbulwinter ، ragnarock ، nocturnal bleed را دارد .

 

Silenoez : با نام واقعي sven alte kopperud از سال 1993 تا الان گيتاريست گروه بوده و سابقه همکاري با گروههاي kosmos rost ، malefic ، nocturnal bleed را دارد .

 

Galder : با نام واقعي tomas rune Andersen از سال 2000 تا الان گيتاريست گروه است و سابقه خواندن و نواختن در گروههاي old mans child و dodheimsgard را دارد .

 

Mustis : با نام واقعي oyvind mustafaria از سال 1998 تا الان براي گروه کي برد مي زده و سابقه فعاليت در گروه superia را دارد .

 

Nicholas barker : از سال 1999 تا الان براي گروه درام زده و سابقه فعاليت در گروههاي cradle of filth ، borknagar ، old mans child و lock up را دارد .

 

Vortex : با نام واقعي simen hestnaes از سال 2000 تا الان بيسيست و بک وکال گروه بوده و سابقه همکاري با گروههاي arcturus ، borknagar ، souls و lamenrted را دارد .

 

Archon : با نام واقعي lars haider در سال 2000 براي گروه گيتار زده و سابقه فعاليت در گروههاي enslavement ، malificum ، noctuneral را دارد .

 

Tjodalv : با نام واقعي keneth akesson از سال 1993 تا 1999 در گروه درام زده و سابقه فعاليت در گروههاي old mans child و susperia را دارد .

 

Astennu : با نام واقعي jammie stirson از سال 1997 تا 2000 در گروه گيتار زده و سابقه همکاري با گروههاي kovenant ، lord kaos و carpe tenebrum را دارد .

 

Nagash : با نام واقعي stain arnesen از سال 1997 تا 1999 در گروه گيتار زده و سابقه همکاري با گروههاي carpe tenebrum ، kovenant و troll را دارد .

 

Jens peter : از سال 1996 تا 1997 گيتاريست گروه بوده و سابقه همکاري با گروه خاصي را ندارد .

 

Brynjard Tristan : از سال 1993 تا 1996 بيسيست گروه بوده و سابقه همکاري با old mans child و mortician را دارد .

 

Stain aarastad : از سال 1993 تا 1997 براي گروه کي برد و پيانو مي زده و سابقه همکاري با گروه enthrall را دارد . 

 

Kimberly goss : female کي برديست معروفي که سابقه همکاري با گروههاي children of bodom ، therion ، ancient و synergy را دارد . او در تور سال 1997 گروه براي گروه کي برد زده .

 

Aggressor : با نام واقعي carl Michael eide در تور سال 1997 درامر گروه بوده و سابقه همکاري با گروههاي ved bunes ende ، Inferno ، satyricon و ulver   را دارد .

 

Lord aldrahn : در آلبوم for all tid بک وکال گروه بوده و سابقه همکاري با old mans child و zyklon B